Software

FME 2016

V lednu byla společností Safe Software představena nová verze programu FME® 2016. Ta se navíc na přelomu března a dubna dočkala významné aktualizace na verzi 2016.1. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších novinek.

Kompletní práce s atributy v jedné funkci
Pomocí nové funkce AttributeManager můžete atributy vytvářet, přejmenovávat, kopírovat, odstraňovat, nastavovat jejich hodnoty a třídit je. AttributeManager tak nahrazuje hned několik funkcí na práci s atributy z předchozích verzí FME Desktop. Tyto funkce ale nezanikly. Pokud jste na ně zvyklí, nebo je používáte ve starších pracovních prostředích, můžete je používat i nadále.
Zápis dat na disk kdykoliv během převodu
Také už se vám stalo, že několikahodinový převod dat nedoběhl do konce, takže se na disk nezapsala žádná data? Funkce FeatureWriter dokáže zapsat data na disk kdykoliv v průběhu převodu, ne až na jeho konci. Takže i když dojde k chybě, můžete si nechat zapsat na disk data ještě před ní a po jejím vyřešení nemusíte spouštět celý převod znovu.
Zápis dat na disk kdykoliv během převodu
Konec stresování kvůli příliš složitým XML datům. FME za vás celou strukturu proskenuje a nabídne vám jí v přehledné stromové struktuře. Potom už pouze jednoduše zatrhnete prvky, které vás zajímají.
Nové formáty
  • Amazon Aurora
  • Esri ArcGIS Portal Peature Service
  • Denodo
  • IndoorGML
  • Adobe Product Representation Compact (PRC)
  • Autodesk ReCap
  • SAP HANA
  • a další
Nové převodní funkce
O funkcích AttributeManager a FeatureWriter jste se dočetli v úvodu článku. Zde jsou některé další nové užitečné funkce:
  • AttributeValidator – otestuje atributy, jestli mají správný datový typ, nebo jestli jsou jejich hodnoty v příslušném rozmezí.
  • Regular Expression Editor – tento dialog je dostupný ve všech funkcích, které nějak pracují s textovými řetězci.

Podrobnosti

FME Desktop

Nové FME Desktop 2016 je lepší po všech stránkách. Zlepšila se práce s pracovním prostředím, které nyní můžete pohodlně procházet po záložkách. 64-bitová verze nyní dokáže efektivně využít všechnu operační paměť počítače. A byla samozřejmě přidána spousta nových funkcí a datových formátů.

FME 2016

Pokud otevřete starší převod, je pravděpodobné, že funkce v něm už jsou zastaralé a nyní je k dispozici jejich nová verze. Nyní lze funkce jednoduše upgradovat na poslední verzi. Před upgradem si můžete přehledně zobrazit, co se ve funkci změnilo.

FME 2016

Ve všech funkcích, kde se pracuje s textovými řetězci, můžete nyní použít regulární výrazy. K dispozici máte přehledný dialog, v jehož spodní části je rychlá nápověda s nejpoužívanějšími příkazy.

FME 2016

Pro práci s SQL dotazy je k dispozici vylepšený dialog, kde můžete dotazy vytvářet (nebo si ho nechat vytvořit). Dotaz lze hned otestovat kliknutím na Run. Pomocí SQL dotazu můžete také přímo změnit vstupní data.

FME 2016

Připojení k databázím nyní nastavíte v FME pouze jednou. FME si ho uloží při dalším použití už si ho pouze vyberete ze seznamu.

FME Server

Začít používat FME Server nebylo nikdy jednodušší. Odpadla poslední překážka, kterou bylo licencování. Nyní stačí po instalaci kliknout na licencování a můžete hned začít pracovat ve zkušební době.

FME 2016

Další novinkou je přehledné uspořádání pracovních prostředí a provedených úloh přímo na titulní stránce. Zde se také zobrazí pracovní prostředí, která uživatel označí jako oblíbená, takže jsou vždy po ruce.

FME 2016

Stránka s úlohami umožňuje filtrování podle uživatelů. Prostředí FME Serveru bylo také upraveno pro lepší ovládání na mobilních zařízeních.

Zdroje informací

Úplný přehled novinek

Úplný přehled novinek a změn v nové verzi FME najdete na stránkách společnosti Safe Software.

FME 2016.0 FME 2016.1